Przegląd rowerków dla dzieci

Promowanie zdrowego stylu życia i aktywnej rekreacji warto rozpocząć już u najmłodszych dzieci. Najpierw zadanie to spełniają maty edukacyjne, później rowery. Jazda rowerem jest jedną z najprostszych i najtańszych form uprawiania sportu. Przynosi ona dzieciom sporo frajdy i daje poczucie wolności oraz niezależności. Dlatego wczesna nauka jazdy rowerem daje nadzieję, że dziecko pokocha ten sport.

Kiedy pierwszy rowerek?
Pojawienie się rowerków biegowych w dużym stopniu przyspieszyło wiek inicjacji rowerowej maluchów. Niegdyś musiały być na tyle duże, żeby dosięgać do pedałów oraz na tyle rozwinięte, by zrozumieć ideę pedałowania. Natomiast rowerek biegowy kupić można już ok. 1,5 – rocznemu brzdącowi. Rowerki biegowe są zazwyczaj nieduże i lekkie. Dziecko nie musi opanowywać żadnych dodatkowych umiejętności, gdyż wystarczy, że będzie się odpychało od podłoża. Skutkiem, niejako ubocznym, jest to, że dzięki rowerkowi biegowemu dziecko uczy się równowagi, tak potrzebnej do jazdy klasycznym rowerem.

Rowerek z pedałami
Kolejnym etapem, gdy dziecko wyrasta już z biegówki, są klasyczne rowerki dla dzieci. Najczęściej pierwszym zakupionym modelem będzie ten z bocznymi kółkami i dodatkową rączką do podtrzymywania roweru przez opiekuna. Następnie, gdy dziecko opanuje już technikę jazdy, jak i równowagę, dodatkowe elementy można zdemontować i korzystać z roweru w dalszym ciągu. Kolejna zmiana potrzebna jest w związku z szybkim tempem rośnięciem dziecka. Większa rama i większe koła umożliwią zachowanie poprawnej sylwetki podczas jazdy i zniwelują ewentualne zmęczenie i ból powodowane przez niedostosowany rower.

Rowery dla starszaków
W wieku wczesnoszkolnym dzieci zaczynają dokonywać samodzielnych wyborów. Chcąc dopasować się do grupy będą wybierać konkretne modele i kolory rowerów i jest to jak najbardziej naturalne. Jednak rolą opiekuna jest kontrola czy wybrany przez dziecko model będzie spełniał również wymogi jego bezpieczeństwa tj. czy rama nie jest zbyt duża albo za mała w stosunku do wzrostu dziecka. Ważna jest również wielkość kół, posiadane hamulce, oświetlenie i akcesoria dodatkowe. Warto również pamiętać o kasku i uczyć dziecko zakładania go już od najmłodszych lat.