Nauka jazdy na desce

Wiele osób tuż po pierwszym dniu spędzonym na stoku na desce marzy o poduszce. Dlaczego? Nauka na desce to wiele upadków i godzin ciężkiej nauki. Lądowanie zazwyczaj wykonuje się w postaci siadania na śniegu, przez co nasze kończyny narażone są na liczne stłuczenia. Nauka to skomplikowany proces, zacznijmy jednak od podstaw.

Aby nauczyć się jeździć na desce należy najzwyczajniej w świecie na niej stanąć. To najlepszy sposób dla początkujących osób. To tak jak z nauką chodzenia. Kiedy każdy był mały musiał najpierw opanować stanie. Potem przyszedł czas na pierwsze kroki. Dlatego tak ważne jest opanowanie pozycji podstawowej. Nie jest to sprawa tak prosta, jak mogłaby się wydawać. Mówi się, że nawet wprawieni sportowcy dochodzą do pełnej wprawy po kilku latach. Kolejna rzecz do nauki to zapinanie deski. W tym przypadku rekomenduje się pozycję siedzącą. Nie wymaga ona utrzymania równowagi, a co za tym idzie w przypadku początkujących sportowców nie powoduje uczucia strachu, stresu oraz zbędnej utraty energii. Skoro będziemy często siedzieć na śniegu warto zaopatrzyć się w specjalne nieprzemakalne spodnie. Upadki to nieodłączny element tego sportu, towarzyszą każdemu – od początkujących po profesjonalistów. Zatem jego kontrola to jeden ze sposobów na ograniczenie liczby siniaków, czy kontuzji. Podstawową formą zjazdu jest ześlizg prosty. Należy ustawić deskę prostopadle do linii spadku stoku. Po opanowaniu tej techniki zostanie tylko slalom, czyli to o czym każdy snowboardzista.

snowboard

Stanie – pozycja zapewniająca komfort zarówno fizyczny jak i psychiczny. Podstawa wszystkich ewolucji. Opanowana do perfekcji powinna być naturalna, a mięśnie rozluźnione. Nogi ugięte, nie usztywnione ale stabilne. Głowa skierowana do kierunku jazdy.

Powyższy zapis to tylko teoria, która nic nie da bez treningu praktycznego. Warto jednak ją przyswoić przed udaniem się na stok. Jedni uczą się szybciej, inni wolniej. Nie należy zatem szybko się zniechęcać. Kilka wizyt na stoku powinno umocnić pewność siebie. Powodzenia!