Ilość snu wymagana dla sportowca

Od wielu lat trwa zażarta dyskusja na temat ilości godzin snu potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedni śpią po 5 godzin i czują się wyśmienicie, inny potrafią pół dnia i nadal są zmęczeni. Niestety obie sytuacje są bardzo niekorzystne. Mikrouszkodzenia w trakcie treningu poważnie narażają ciało, więc organizm powinien szybko tą sytuację „naprawić”.

Jakiś czas temu amerykańscy naukowcy analizowali różne wzorce snów i wydolność sportowców. Badania pokazały, że większa ilość snu prowadziła do lepszych wyników wśród trenujących, niezależnie od dyscypliny. W drugim badaniu poproszono grupę tenisowego zespołu, aby cześć sportowców spała po 10 godzin na dobę, a pozostali po 6-7. Rezultat był ten sam. Ci pierwsi byli w stanie biegać szybciej oraz wykonywali bardziej obciążające ćwiczenia. Wyniki tych badań mogą być szczególnie ważne dla tych, którzy mają specjalistyczny program treningowy lub też często podróżują. Takie przypadki potrafią naprawdę rozregulować organizm, przez co osłabia się jego wydolność, czy czas reakcji. Łącząc treningi z dobrze rozpisaną dietą oraz dłuższym zdrowym snem można osiągnąć wspaniałe efekty.

skutki niewyspania

Dlaczego potrzebujemy aż tylu godzin snu? Spekuluje się, że głęboki sen pozwala poprawić wyniki sportowe, ponieważ w tym czasie uwalniany jest hormon wzrostu. Pobudza on wzrost mięśni, poprawia spalanie tkanki tłuszczowej oraz odgrywa ważną rolę w regeneracji organizmu. Skrócona ilość snu oraz jego zaburzenia hamują uwalnianie hormonu wzrostu. Sen dobrze działa również na mózg człowieka. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkie czynności komórkowe. Pozytywnie wpływa również na pamięć komórek ciała, które niezbędne są dla każdego sportowca.

Zatem ile tak naprawdę czasu nam potrzeba. Według najnowszych badań jest to nie mniej niż 7 godzin. Krótszy czas może mieć negatywny wpływ na wyniki sportowe, zwłaszcza na poziom energii i koncentracji. Nie oznacza to, że każdy czas powyżej 7 godzin będzie dobry. Maksymalnie powinniśmy spać 9 godzin. A więc odpowiedni przedział snu powinien zamknąć się w czasie 7-9 godzin na dobę.

Sen można wykorzystać do poprawy wyników sportowych. Musi jednak stać się on priorytetem w harmonogramie treningowym. Należy kłaść się spać o regularnej porze każdego dnia. W ciągu dnia dopuszczalna jest krótka piętnastominutowa drzemka. Dobrą praktyką jest również dostarczenie przed snem białka, które wspomoże proces regeneracyjny.